U Njujorku je 14. maja 2018. godine održana sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija posvećena tromesečnom izveštaju o Kosovu i Metohiji.
Ivica Dačić, ministar spoljnih poslova Srbije, istakao je da je situacija na Kosovu vrlo nestabilna, te da je neophodno međunarodno prisustvo. Naglasio je da ne bi bilo dobro da se smanji broj predstavnika UNMIK i predviđeni budžet. Kao i to da je potrebno da se dogovori Beograda i Prištine ispune, ali bez uslova, te da je jedini način za normalne odnose dijalog.
Dačić nije bio zadovoljan stavom članica Saveta bezbednosti UN, zbog zahteva da se promeni format sednica, smatrajući da Savet bezbednosti ima obavezu da pomogne u pronalasku rešenja za normalizaciju stanja na KiM, s obzirom je to pitanje od važnosti za stabilnost celog regiona.
Ministar je istakao da se nije pronašlo rešenje za brojna pitanja i problem kao što su povratak raseljenih lica, poštovanje ljudskih i manjinskih prava i kažnjavanje zločina. Misija UNMIK je na KiM prisutna punih 19 godina, i nije trenutak da se uloženi trud za stabilizaciju ugrozi ishitrenim potezima. Apel Republike Srbije je da se dođe do trajnog i održivog rešenja.
Dačić je izjavio da se Zajednica srpskih opština mora formirati u skladu sa Briselskim sporazumom i da postoji sumnja u iskrenost Prištine koja sa petogodišnjim zakašnjenjem ulazi u ovaj proces, dok je Srbija sa druge strane sprovela skoro sve, pa čak i integracije pravosuđa i policije.
Na dnevnom redu je bio i događaj od 26. marta 2018. godine, tj. hapšenje šefa vladine kancelarije za KiM Marka Đurića. Dačić je napomenuo takav događaj, da je glavni pregovarač maltretiran i pretučen, do sad nezabeležen u istoriji diplomatije, te da je takvo delo čin provokacije. Takođe je navedeno da je bila dužnost KFORa da reaguje na takvo delovanje specijalnih snaga kosovske policije. I da je prekršena rezolucija Saveta bezbednosti UN 1244 i Vojno-tehnički sporazum iz Kumanova. On je ukazao i da počinioci ubistva Olivera Ivanovića nisu pronađeni ni procesuirani. Pomenuo je i činjenice da je proterano više od 200.000 Srba i nealbanaca, da je porušen veliki broj manastira, crkvi, i kulturno-istorijskih spomenika, da nije podignuta niti jedna optužnica pred Specijalnim sudom protiv pripadnika OVK.
Na kraju uputio je zahvalnicu zemljama koje nisu priznale Kosovo i naglasio je da je srpska politika politika mira i ekonomskog prosperiteta.
Generalnog sekretar UN Antonio Gutereš je u tromesečnom izveštaju istakao da je zabrinut zbog pogoršanja odnosa Beograda i Prištine. Zahir Tanin, Šef UNMIK-a izjavio je da postoje prepreke za dijalog i da je potrebna volja obe strane i regionalno angažovanje da bi se proces nastavio. Predstavnici Rusije i Kine su se usprotivili inicijativi o promeni format misije UN i sednica SB o Kosovu. Dok su predstavnici SAD i Velike Britanije pozvali na normalizaciju odnosa i na proređivanje sednica SB UN.