Menu

Novak Đoković na mastersu u Večitom gradu

Nedavno, Novak Đoković je sa 12. mesta na listi Asocijacije teniskih profesionalaca pao na 18. mesto, što je najlošija pozicija u proteklih 11 i po godina karijere. U Madridu, Đoković je već u drugom kolu poražen od strane Britanca Kajla Edmunda, što je značilo eleminaciju, iako je početak bio obećavajući pobedom nad teniserom Keijom Nišikorijom.

Nadamo se da je ovo samo zatišje pred uspešan povratak na vrh liste. Setimo se 2006. godine, kada se Novak našao na čak 22. poziciji, a potom za svega sedmicu dana došao do 17. mesta.

Trenutno je pred Novakom rimski master, na kome za cilj ima odbranu velikih 600 bodova. Prošle, 2017. godine, stigao je u finale ovog turnira, u kome je izvojevao pobedu nad nemačkim teniserom Aleksandrom Zverevim, rezultatom 6:4, 6:3.

Da je masters u Rimu dobro započeo, srpski teniser je pokazao ubedljivom pobedom nad ukrajinskim igračem Aleksandrom Dolgopolovim, 54. reketom sveta, te se tako plasirao u drugo kolo ovog takmičenja. Za nešto više od 50 minuta igre Đoković je pobedio rezultetom 6:1, 6:3. Da će utakmica imati dobar ishod, Nole je najavio tim što nije izgubio baš nijedan poen na servise Dolgopolova. Pa je potom brejkom došao do vođstva. Za svega tri minuta vođstvo je udvostručio. Na šta je Ukrajinac uzvratio u narednom gemu i smanjio prednost Novaka. Za samo 13 minuta meča, naš teniser stekao prednost od dva brejka i došao do rezultata od 4:1. Potom je osvojio i peti gem posle 18 minuta. Za naredna 2 minuta imao je osvojen prvi set sa rezultatom od 6:1. Ukrajinac je bio bolji na početku drugog seta i žestoko je uzvratio. Treći gem drugog seta bio je težak za Noleta, ali je uspeo da napravi brejk i povede sa 3:1. Na našu veliku radost Đoković je dobio i sledeći gem. Potom je Dolgopolov uspeo da unese malo neizvesnosti u ovaj meč, osvojivši šesti gem, pa je razultat glasio 5:3, svoj treći dobijeni gem Ukrajinac vrlo lagano i bez mnogo muke osvojio. Ali da to nije bilo dovoljno, Đoković je pokazao i na svoj servis, čak bez ijednog izgubljenog poena ubedljivo i zasluženo slavio sa krajnjim koji je glasio 2:0 (6:1, 6:3). Ova dva tenisera susrela su se do sada čak pet puta i iz svih pet mečeva Đoković je izlazio kao pobednik.

U sledećem meču odigranom 16.5.2018. Novak je savladao Gruzijca Nikoloza Basilašvilija sa 6:4, 6:2 i plasirao u osminu finala, gde će se sastati sa Vinolasom. Uvodni gem osvojio ubedljivo. No Gruzijac je uzvratio, ali je Novak uspeo da dobije treći gem na svoj servis, iako sa šansom za brejk, bilo je 3:3. Nole je dobio brejk u 10. gemu, i poveo 1:0 u setovima. U drugom setu je imao pet vezanih gemova. Tako je sjajnom igrom nastavio put ka prvom mestu.

Da bi se sačuvao od većeg pada na ATP listi i činjenice da verovatno ne bi bio nosilac na predstojećim grend slem turnirima, Novaku su potrebne pobede na idućim mečevima. Zato ostaje da Nole da sve od sebe, a mi da navijamo svim srcem.